۶/۱۳/۱۳۸۹

سردار مشفق و «جنایت و مکافات»

یک جایی سردار مشفق دارد آسمان به ریسمان می بافد و به ذهنش می رسد که کشته شدن شهدای جنبش را بیندازد پای «یونسی»، وزیر اطلاعات دولت اصلاحات. همین طور که دارد از کشته شدگان حرف می زند یک نفر از میان جمعیت می پرسد: «چند نفر کشته شدند»؟ پرسش هیچ گونه همخوانی با فضای جلسه ندارد. مخاطبین رام و آرامی که بجز جا به جا تشویق سردار و صلوات فرستادن برای سلامتی رهبری کار دیگری ندارند ناگاه به حرف می آیند و از مسئله ای می پرسند که سردار مشفق را دست پاچه می کند. از عهده دست نوشته خارج است، باید فایل صوتی را بشنوید تا متوجه شوید سردار مشفق چگونه در برابر پرسش از کشته شدگان گرفتار می شود. یک بار برای خرید وقت می خواهد که پرسش تکرار شود. صدا دوباره می پرسد «چند نفر کشته شدند»؟ بعد سردار با لحنی که در ظاهر تلاش می کند دقیق باشد اما به خوبی درماندگی از آن هویدا است می نالد: «29 – 30، دقیق خاطرم نیست، همین 29 – 30 بودن».


فردی مانند سردار مشفق، دست کم با این همه ادعاهای امنیتی که دارد باید بهتر از هر کس دیگری بداند که شمار کشته شدگان بسیار بیش از اینها بوده است. سردار مشفق در همین بخش مدعی می شود: «باید یک کلام همینجا بگویم برادران. فراوان است مطلب. حلقه امنیتی داشته این اغتشاشات. این کشته ها و این ترورها به دست کسانی به وقوع پیوسته که اینها بی ارتباط با این آقا (یونسی) نبودند». کاش فرصت بود بپرسیم از ایشان که اگر کشتار را حلقه های امنیتی فتنه گران مرتکب شدند، پس شما چرا از بیان دقیق آمار کشته شدگان شرم دارید؟ من گمان می کنم آن فرد پرسش کننده، فارغ از اینکه چه عقیده ای دارد و پیرو چه مرامی است که در چنین جلسه ای حضور دارد و بدون اجازه پرسش مطرح می کند، یک جایی در اعماق وجودش از چیزی دلش لرزیده است. لرزشی که سردار مشفق هم به خوبی آن را درک کرده است: ترس از «جنایت و مکافات».


پی نوشت:

دست کم برای آگاهی سردار مشفق و آن پرسش کننده گرامی اینجا فهرستی از 52 شهید جنبش را می آورم که به صورت کامل شناسایی شده اند و شرح شهادت هر یک روایت شده است:

شهید محسن روح الامینی، شهید محمد کامرانی، شهید امیر جوادی فر، شهید رامین قهرمانی، شهید احمد تجاتی کارگر، شهید احمد نعیم آبادی، شهید محرم چگینی، شهید کیانوش آسا، شهید حسین اخترزند، شهید علی رضا افتخاری، شهید ناصر امیرنژاد، شهید محمود رییسی نجفی، شهید فهیمه سلحشور، شهید داوود صدری، شهید حسین طهماسبی، شهید مهدی کرمی، شهید حسام حنیفه، شهید علی حسن پور، شهید ندا آقاسلطان، شهید حمید حسین بیگ عراقی، شهید ابوالفضل عبدالهی، شهید محسن حدادی، شهید فاطمه سمسارپور، شهید اشکان سهرابی، شهید رضا طباطبایی، شهید سالار طهماسبی، شهید بهزاد مهاجر، شهید مسعود هاشم زاده، شهید ایمان هاشمی، شهید میلاد یزدان پناه، شهید کاوه علی پور، شهید سعید عباسی فر گلچی، شهید محسن حسین فیض، شهید مسعود خسروی، شهید شهرام فرج زاده، شهید سیدعلی موسوی حبیبی، شهید شبنم سهرابی، شهید شاهرخ رحمانی، شهید مهدی فرهادی راد، شهید سهراب اعرابی، شهید شلیر خضری، شهید مصطفی غنیان، شهید محمد نیکزادی، شهید محمد حسین برزگر، شهید علی شاهدی، شهید جعفر بروایه، شهید حسین اکبری، شهید محمد جواد پرنداخ، شهید حمید مداح شورچه، شهید یعقوب بروایه، شهید آرمان استخری پور، شهید مبینا احترامی. پیش از این سایت نوروز اسامی 72 تن از شهدای احراز هویت شده را منتشر کرده بود.

در همین زمینه بخوانید:

سردار مشفق و پارادوکس سیدحسن خمینی

سردار مشفق و یک ترفند ساده

سردار مشفق و نقطه قوتی که سبزها فراموش کردند

سردار مشفق و اعتراف به شکست رهبری

سردار مشفق و یک هشدار چندین باره

۱ نظر:

  1. ناشناس۱۶/۶/۸۹

    هفتاد و دو نفری که سایت نوروز اعلام کردهبود پیش از عاشورای خونین ما بود

    پاسخحذف