۴/۲۰/۱۳۹۱

خرافه‌های دوست‌داشتنی من

 من آدمی خرافی نیستم. یعنی خودم که همیشه این‌طور خودم را معرفی می‌کنم. ولی یک کارهایی را دوست دارم که گویا بعضی دیگر آن‌ها را «خرافه» می‌دانند! مثلا من دوست دارم پشت سر مسافر آب بریزم. به نظرم خیلی کار قشنگی است. یک جور حس نوستالژیک به آدم دست می‌دهد از خانه قدیمی پدربزرگ با دیوارهای آجری و یک حوض کوچک وسط حیات با ماهی‌های قرمز و هندوانه‌های غوطه‌ور در آب و مادربزرگی با چادر گل‌گلی که زیر لب اورادی می‌خواند و اسفند توی منقل می‌ریزد و قرآن بالای سر مسافر نگه می‌دارد و دست آخر با آن کاسه سفالین‌اش آب می‌ریزد پشت سرش. چه اهمیتی دارد که شما هیچ گاه چنین خانه و چنین خاطره‌ای را تجربه نکرده‌ باشید؟ همین‌که بتوانید تصورش کنید به نظر من کافی است تا آن را بخشی از گذشته‌های همیشه دوست‌داشتنی خود قلمداد کنید!

البته اگر مسافر می‌خواهد پایش را بیرون بگذارد باید حواس‌اش باشد که یک دفعه «صبر» نیاید! مثلا یک نفر از گوشه حیات عسطه می‌کند. خب وسط این تابستان این عطسه از کجا آمده؟ مرض که نداشته، حتما «صبر آمده» است. باید در را ببندند و همه برگردند و برای چند لحظه هم که شده بنشینند که مثلا دیگر قصد رفتن به آن سفر را ندارند و البته چه بهتر که چند باری هم صلوات بفرستند برای رفع قضا و بلا. بعد کم کم دوباره بلند شوند که مثلا این یک سفر جدید است و انشاءالله که هرچه قضابلا بوده مال آن یکی بوده و بعد دوباره همان داستان قرآن و آب.

یا مثلا زدن به تخته، از یکی تعریف و تمجیدی می‌کنی و بعدش می‌زنی به تخته که «چشم‌اش نزنند»! شما بگویید؛ قشنگ نیست؟ انگار دارید یک جوری مرز می‌کشید میان تمجید صادقانه‌تان با حسادت. تازه؛ حتما هم باید جوب باشد. یعنی یک چیزی از دل طبیعت. وگرنه این دیوارهای سیمانی و میزهای فلزی که اثر نمی‌کند. اصلا صدایشان هم خوب نیست. آدم وقتی به این‌ها ضربه می‌زند احساس می‌کند دارد خفه‌ می‌شود وسط یک شهر شلوغ و پر از دود و ماشین. ولی وقتی می‌گردی ت یک تکه چوبی اطراف خودت پیدا کنی و بعد با مفصل انگشت چند ضربه به آن بزنی، احساس می‌کنی حتی برای چند لحظه هم که شده پرتاب‌ات کرده‌اند وسط جنگل و مثل دارکوب داری به تنه درخت می‌کوبی! اصلا آدم نفس‌اش باز می‌شود!

بحث طبیعت شد؛ خداوکیلی شما دلتان می‌آید لحظه فرارسیدن بهار طبیعت را از دست بدهید؟ یعنی درست سر سال‌تحویل خواب باشید؟ حالا من کاری ندارم که می‌گویند هرکسی سر سال تحویل خواب باشد، کل سال خواب می‌ماند، اما جدا آدم عاقل تجربه آن لحظه را از دست می‌دهد؟ یا مثلا می‌نشیند توی خانه‌ای که یک سفره هفت سین هم توی‌اش پیدا نشود؟ با سبزی و سیب و سیر و سرکه و سماق و سنبل و سمنو؟ بعد آن سبزه‌ها که تمام روزهای عید با شما بوده‌اند و حتما از خلال گفت و گوهای نوروزی به رویاها و آرزوهای شما پی‌برده‌اند آماده می‌شوند که آرزوهای شما را به خود گره بزنند و بروند توی رودخانه تا شاید به دریایی برسند و رویاهای شما را هم با خود ببرند. آن هم در چه روزی! 13 به در!

نه اینکه فکر کنید من خرافاتی هستم ها! نه؛ من فقط یک سری عادت‌های خاص خودم را دارم. مثلا چندان با این عدد 13 رابطه خوبی ندارم. خب اجباری که نیست؛ هرکس سلیقه خودش را دارد. من خوش ندارم پلاک خانه‌ام 13 باشد! اصلا من اعداد زوج را بیشتر دوست دارم. تازه اگر سازندگان آن آپولو13 هم از این عادت‌ها داشتند، احتمالا آن همه گندکاری بالا نمی‌آمد و پول بی‌زبان به هدر نمی‌رفت. دست کم نکردند یک مقدار اسفند دود کنند یا آبی بریزند پشت سر مسافرانشان!

خلاصه اگر شما هم مثل من اهل خرافه نیستید و قول می‌دهید هیچ‌جوره زیر بار این دست تلقینات بی‌پایه نروید، آن وقت شاید بتوانیم دوستان خوبی شویم و دست کم بعداز ظهرهای خوبی را با هم بگذرانیم. آخر من عادت دارم هفته‌ای یکی دو روز بعداز ظهرها بروم کافه، یک قهوه ترک بخورم. بعد به این نقش و نگارهای ته فنجان خیره شوم و از میان آن همه اشکال عجیب و غریب و به هم پیچیده تصاویر معناداری پیدا کنم. شما هم اگر خواستید می‌توانید امتحان کنید. قهوه ترک را که خوردید، همچین که یک مقدار بیشتر آن ته‌اش باقی نمانده نعل‌بکی را برگردانید روی فنجان. بعد انگشت شصت دست راست را بگذارید زیر فنجان و با دو انگشت دیگر بالای نعل‌بکی را بگیرید و از سمت نزدیک به قلب‌تان برگردانید. یک چند دقیقه که فنجان را در همان حالت بگذارید تصاویر تکمیل می‌شوند. بعد من می‌توانم فنجانتان را بگیرم و همان‌طور که شما دارید توی دلتان نیت می‌کنید سرکی به تصاویر درهم تنیده آن بکشم و ببینم توی فال‌تان چه افتاده. البته صرفا به قصد شوخی و تفریح، اما خب، خدا را هم چه دیده‌اید؟!

۳ نظر:

 1. ناشناس۲۱/۴/۹۱

  دادگاه ویژه روحانیت مایه ننگ و شرمساری هر ایرانی است. "

  اگر کاپیتولاسیون که به واسطه وحشیگری و اعمال تروریستی مسلمانان و آخوندها به وجود آمد و مایه تبعیض بین ایرانیان و خارجیها بود، دادگاه ویژه روحانیت مایه تبعیض بین آخوندها و ایرانیان است.

  http://www.radiofarda.com/content/f4_rahrovan_mehr_kin_us_iran_relations_part_eight/2257084.html

  مردم ایران میخواهند بدانند نتیجه دادگاه تجاوز آیت الله بهجت به زن و دختر و عروس خادم مسجد چه شد؟ و یا نتیجه تجاوز یک روحانی به یک پسر جوان بسیجی که در اینترنت پخش شد به کجا رسید؟ و یا آمار هزاران مورد دیگر از تعرض روحانیت به حقوق مردم چه بوده است؟
  مگر محمد و علی دادگاه ویژه روحانیت داشتند؟
  آیا این دادگاه جز سرپوش و سانسور جرائم جنایی و حقوقی روحانیت نیست؟

  اسلام = تروریسم
  مسلمان = تروریست

  " کوروش فردوسی "

  پاسخحذف
 2. ناشناس۲۴/۴/۹۱

  islam = terrorism
  muslim = terrorist

  اسلام = تروریسم
  مسلمان = تروریست

  islam = terrorisme
  musulman = terroriste

  Islam = Terrorismus
  Muslim = Terrorist

  islam = terrorismo
  musulmano = terrorista

  ислам = терроризм
  мусульманские террористические =

  الإسلام = الإرهاب
  مسلم = إرهابي

  伊斯兰教=恐怖主义
  穆斯林=恐怖

  islam = terrorizm
  Müsəlman = terror

  Islam = terrorisme
  Moslem = terroriste

  islam = terrorizmi
  muslim = terrorist

  islam = ահաբեկչությունը
  Մահմեդական = ահաբեկչական

  islam = terrorismoa
  musulmana = terrorista

  іслам = тэрарызм
  мусульманскія тэрарыстычныя =

  ইসলাম = সন্ত্রাসবাদ
  মুসলমান = সন্ত্রাসবাদী

  ислям = тероризъм
  мюсюлманин = терорист

  Islam = terrorisme
  musulmà = terrorista

  Islam = terorizam
  Muslimani = terorist

  Islám = terorismus
  = terorista muslim

  Islam = terrorisme
  muslim = terrorist

  islam = terrorisme
  moslim = terroristische

  Islamo = terorismo
  islamaj = teroristo

  islam = terrorism
  muslim = terrorismi

  Islam = terorismo
  Muslim = terorista

  islam = terrorismi
  muslimi = terroristi

  ისლამი = ტერორიზმის
  მაჰმადიანი = ტერორისტული

  Ισλάμ = τρομοκρατία
  μουσουλμάνος = τρομοκρατικές

  איסלאם = טרור
  מוסלמי = מחבל

  इस्लाम = आतंकवाद
  मुस्लिम = आतंकवादी

  Az iszlám terrorizmus =
  muzulmán = terrorista

  Íslam = hryðjuverk
  Muslim = hryðjuverka

  islam = terorisme
  muslim = teroris

  Ioslam = sceimhlitheoireacht
  moslamach = sceimhlitheoireachta

  イスラム教=テロ
  イスラム教徒=テロリスト

  ಇಸ್ಲಾಂ ಧರ್ಮ = ಭಯೋತ್ಪಾದನೆ
  ಮುಸ್ಲಿಂ = ಭಯೋತ್ಪಾದಕರ

  이슬람 = 테러
  이슬람 = 테러리스트

  Islam = terrorumque
  Musulmanus = terroristis

  Исламот = тероризмот
  муслиманските терористички =

  Islam = terror
  muslim = terrorist

  islam = terroryzm
  muzułmanin = terrorysta

  islam = terrorismo
  muçulmano = terrorista

  Islam = terrorismo
  musulmán = terrorista

  islam = terrorism
  muslim = terrorist

  อิสลาม = ก่อการร้าย
  มุสลิม = ก่อการร้าย

  islam = terörizm
  Müslüman = Terörist

  اسلام دہشت گردی =
  مسلمان دہشت گرد =

  islam = khủng bố
  muslim = khủng bố

  Islam = terfysgaeth
  Foslemaidd = terfysgol

  "کوروش فردوسی"
  " korosh ferdowsi "

  پاسخحذف
 3. صادق۲۴/۴/۹۱

  خیلی قشتگ.
  هر چیز بجای خویش نیکوست.

  پاسخحذف