۸/۲۹/۱۳۹۹

قصه ما تموم شد
 

 آن سال‌ها بسیار فکر می‌کردم که چرا بازار نوستالژی‌های دهه شصت اینقدر داغ شده است؟ حوالی کودتای ۸۸ به بعد بود و به موازات سرکوب‌های خیابانی، شعف و اشتیاق روزافزونی دیده می‌شد به هر چیزی که رنگ و بوی دهه شصت را داشت. کلیپ پیوست احتمالا یکی از بارزترین مصادیق‌اش بود که بسیار به دل می‌نشست اما رازش را نمی‌دانستیم. امروز که دوباره و چند باره آن را می‌بینم، گمان می‌کنم رازش در تک بیتی از خودش نهفته است:

 

«قصه ما تموم شد

قصه ما بود همین».

 

بلی. این ترانه‌ی آشنا، این آهنگی که برای بسیاری از ما یادآور روزهای آغاز کودکی بود، به طرز غریبی، در درون خودش به پایان داستان ما نیز اشاره می‌کرد. اشاره‌ای که در کودکی متوجه‌اش نبودیم، اما آن سال‌ها تجسم‌اش را آن بیرون، توی خیابان به چشم می‌دیدیم: ما به سن مردن رسیده بودیم! به سن سلاخی شدن؛ سن ایستادن، با دست خالی مقاومت کردن، گلوله خوردن و در گورهای بی‌نام مدفون شدن.

 

دیگر لازم نبود که شاعر برایمان از عموهایمان و از «مرتضی» بگوید که: «به خاطرِ هر چیزِ کوچک، هر چیزِ پاک به خاک افتادند». ما ناگهان آنقدر بزرگ شده بودیم که وقت به خاک افتادن‌مان رسیده بود. مثل ندا. سهراب. اشکان و ...

 

حالا فکر می‌کنم، هر بار که این کلیپ را می‌دیدیم، هر بار که خاطرات شادی‌های کوچک دهه شصت را مرور می‌کردیم، انگار ایستاده بر گور خویش اشک می‌ریختیم. برای خودمان دل می‌سوزاندیم که چه زود دیر شدیم و قصه‌هامان تمام شد.

 

ده سال بعد، نوبت از ما گذشته بود. نوبت به دختران و پسرانی رسیده بود که خواهران و برادران کوچک ما بودند. آنقدر کوچک که شاید ده سال پیش لازم بود بغل‌شان کنیم و به خیابان ببریم، حالا اما آن‌ها بودند که خیابان را در آغوش گرفته بودند، با فریادهایشان، با اشک‌هایشان و با خون‌هایشان.

 

چقدر شتاب دارد این چرخ سفاک. چه زود نوبت‌ها می‌رسد و چه زودتر می‌گذرد. کی اینقدر پیر شدیم که نوبت مردن از ما گذشت؟ حالا دیگر حتی نمی‌توانیم برای خودمان دل بسوزانیم چراکه نوبت به سوگواری برای دیگرانی رسیده که شاید اگر ما کارمان را درست انجام داده بودیم، حالا در دنیای بهتری زندگی می‌کردند؛ و اصلا بهتر و بدترش به کنار، حالا هنوز فرصت داشتند «زندگی» کنند.

 

ما اما نتوانستیم؛ شکست خوردیم؛ باختیم؛ شاید برای آنکه ما را برای این سطح از بی‌رحمی آماده نکرده بودند. آقای حکایتی، برای ما از دوستی، صداقت و مهربانی قصه گفته بود و ما در برابر بی‌شرمی، وقاحت و رگبار آتش معصومانه مبهوت شده بودیم. ما به عروسک‌های موش و بره و آهو عادت داشتیم؛ این قصاب‌های سیاه‌پوش برایمان ناآشنا بودند. ما بلد نبودیم بجنگیم. «ما نمی‌جنگیدیم، فقط کشته می‌شدیم».

 

نمی‌دانم چه کار باید می‌کردیم. نمی‌دانم کجای راه را اشتباه رفتیم. یا شاید، پدران و مادران‌مان اشتباه رفته بودند. فقط می‌دانم که نوبت ما گذشت و میراث خوبی برای خواهران و برادران‌مان به جای نگذاشتیم. ما تلنباری از «نمی‌دانم»ها شدیم و حالا شاید تنها چیزی که باید بپذیریم آن است که هیچ حقی، هیچ حقانیت و مشروعیتی برای آموزش یا سرزنش یا رهبری یا نصیحت این نسل جدید نداریم. این‌هایی که حتی زودتر از ما به سن مردن رسیده‌اند. اگر نمی‌توانیم و نتوانستیم که باری از دوش‌شان برداریم، شاید باید حداقل اینقدر شهامت داشته باشیم که کنار بکشیم و به انتخاب‌هاشان احترام بگذاریم. راهی که پدرانمان رفتند و ما رفتیم به اینجا رسید. اجازه بدهیم، این نسل جدید به هر راهی که می‌خواهد برود، شاید این‌ها دیگر به مانند ما سوگوار خودشان و شرمنده آیندگان‌شان نشوند.

۱ نظر:

 1. ناشناس۴/۹/۹۹

  خانواده های الله قلی و ابوالقاسمی از قاچاقچیان و خلافکاران عضو باند بزرگ هستند که پلیس و امنیت و مقامات از آن بهرمند هستند و ریاست می کنند..
  الله قلی ساکن تهران بلوار فردوس شرق خیابان ابراهیمی جنوبی کوچه ۱۸ پلاک ۱۱
  ابوالقاسمی ها ساکن تهران بلوار فردوس شرق خیابان ابراهیمی جنوبی کوچه ۱۹ پلاک ۵ و پلاک ۳ هستند.
  همین کوچه نوزدهم پلاک ۲۳ ساختمان کارمندان کشتیرانی عده ای اوباش ساکن شده اند که با آذرباد ها و پورهمتها و رشیدی ها و رام ها دوستی و همکاری دارند ولی برای رد گم کردن و مصلحت ادعای دشمنی با هم دارند.
  پلاک ۱۵ تا ۲۳ نیز افرادی ساکن شده اند که در راستای اهداف باند قاچاق انواع رفتارهای سازماندهی شده اوباشی گری دارند. در چند سال گذشته بارها افرادی شبانه به پلاکهای ۱۵ تا ۲۳ آورده و شکنجه شده اند و پلیس و اطلاعات همدست این آدم ربایی ها و شکنجه ها است.
  نکات مهم:
  ۱-بلوار فردوس بخصوص ابراهیمی محل تجمع قاچاقچیان شده تا توسط باند خلافکار پلیس و امنیت براحتی حمایت شوند اگر در تهران پخش بودند نمی توانستند امنیت قاچاقچیان را تامین کنند.
  ۲- الله قلی و ابوالقاسمی ها تعدد شناسنامه دارند و هربار دستگیر شده اند یک هویت جعلی تحویل قضائیه دادند و از زندان فرارکرده و به کار خلاف ادامه داده اند.
  ۳- ابوالقاسمی ها مواد مخدر در ماشینهای سبک و سنگین جاسازی می کردند و از سوی پلیس خلافکار دو برابر دستمزد مکانیک حقوق می گرفتند.
  ۴-الله قلی ها در قاچاق کالا توسط سپاه و انتظامی فعال هستند و مسئولیت توزیع در بازار را به عهده میگیرند. ماهواره و یدکی خودرو و لوازم خانگی.
  ۵- پلیس خلافکار از دست اندر کاران خودرو شامل نمایشگاهدار و دلال و قطعه فروش و مکانیک پول می گیرد و خدمات ضد قانونی به آنان میدهد. مثلا هر خانواده ماهی ۱۵۰هزار میدهد خانواده دیگر نمایشگاه دارد ماهی ده میلیون تومان و مجموعا هزاران خانواده ماهی چند صد میلیون تومان به چند پلیس و قاضی و اطلاعتی-امنیتی میدهند که درامد کلانی برای این چند نفر است.این پولها توسط چند نفر سردسته جمع آوری و با ترفندهایی به پلیس و قضات خلافکار ماهانه داده میشود.
  ۶- ابوالقاسمی ها و الله قلی ها واسطه نصب شنود و دوربین مخفی در خانه مردم بیگناه هستند. پلیس و اطلاعات و امنیت با واسطه گری این دو در خانه و محل کار افراد بیگناه مختلف شنود و دوربین نصب و گیرنده بین دشمنان آنها رقبای تجاری و اوباش توزیع میشود. تورج رام نیز وسایل فوق مدرن که فقط سیا و موساد دارند را در منطقه نصب و بطور موازی با این افراد همکاری می کند. وی کارمند شرکت وابسته به سپاه بوده.
  ۷- باند خلافکار اقدام به عضوگیری افراد شبیه هم میکند!! و از نقاط مختلف افراد شبیه به هم را کلکسیون میکند به اهداف فعالیت های ضد قانونی و کلاهبرداری و قاچاق و … توجه کنید پیدا کردن افراد شبیه هم کار سختی است و فقط برای اداره آگاهی و ادارات اطلاعاتی-امنیتی مقدور است.
  ۸-ابوالقاسمی ها از اوایل انقلاب که به قاچاق مخدر مشغول بودند تا کنون خود را فامیل باقری کنی برادر مهدوی کنی فامیل مقام معظم رهبری اعلام می کنند و رانت پلیس را نصیب خود کرده اند.
  ۹-عده زیادی از اوباش جوادیه و نازی آباد و مناطق دیگر به منطقه امده اند.
  ۱۰- گفته شده تعداد زیادی از املاک بلوار فردوس مصادره ای است ولی مقامات کشوری پس از سلب مالکیت و تصرف املاک آن را در دفتر بنیاد ها و دولت ثبت نکرده اند تا هکتارها ملک مسکونی را پنهانی فروخته و پولش را در جیب خودشان بگذارند! یک علت اوباش نشین کردن این منطقه سهولت بالا کشیدن املاک ملی و مردم است.
  اطلاعات تکمیلی در:
  https://ferdos-tehran.blogspot.com

  عکس امیر الله قلی خلافکار پیوست ایمیل میشود:

  پاسخحذف