۶/۲۹/۱۳۹۰

چه باید کرد؟ - هدف‌گیری قدرت دیکتاتور

شهروند سبز- «با قدرت گرفتن نیروهای دموكرات، استراتژیست‌ها باید مبارزه‌طلبی و عدم‌همكاری بلندپروازانه‌تری طراحی كنند تا با هدف ایجاد فلج‌سیاسی و در نهایت فروپاشی دیكتاتوری، منابع قدرت را از آن جدا نمایند. لازم است تا دقیقا برنامه‌ریزی شود كه نیروهای دموكراتیك چگونه می‌توانند حمایت مردم و گروه‌هایی كه پیش از این در اختیار دیكتاتور قرار می‌گرفتند را تضعیف كنند. حمایت مردم با آشكارسازی بی‌رحمی‌هایی كه از سوی رژیم اعمال شده، تضعیف خواهد شد؟ با افشاء نتایج اقتصادی مصیبت بار سیاست‌های اعمال شده از سوی دیكتاتور چطور؟ یا با درك این موضوع كه دیكتاتوری قابل خاتمه دادن است؟ حمایت‌هایی كه از دیكتاتور می‌شود باید تا آنجا تضعیف شود كه به حد اقدامات بی‌طرفانه برسد (نظاره‌گران) یا حتی ترجیحا به حمایت فعال از اقدامات طرفدار دموكراسی تبدیل شود.

در طول برنامه‌ریزی و اجرای مبارزه‌طلبی سیاسی و عدم همكاری، پشتیبانان دیكتاتور از جمله گروه‌های داخلی، پلیس، ماموران اداری و خصوصا ارتش باید مورد توجه و مواظبت دقیق قرارگیرند. درجه وفاداری نیروهای نظامی، چه سربازان و چه افسران، نسبت به دیكتاتور باید با دقت تخمین زده شود و مشخص شود كه نیروهای دموكراتیك توان تاثیرگذاری بر آن‌ها را دارند یا نه. شاید بسیاری از سربازان عادی به اجبار به سربازی آمده و ناراضی باشند. شاید هم بسیاری از سربازان و افسران به دلایل شخصی، خانوادگی یا سیاسی نسبت به حكومت بیگانه شده باشند. كدام عوامل ممكن است سربازان و افسران را در مقابل اقدامات دموكراتیك آسیب‌پذیر سازد؟»

شاید شما هم بعضی روزها با خودتان بگویید اگر 25 خرداد فلان کار را می‌کردیم الان در این وضع نبودیم یا هزار اما و اگر دیگر. البته من معتقدم در آن شرایط و با شوکی که وارد شده بود احتمالا کار دیگری نمی‌شد کرد. اما اگر امروز و فردا بتوانیم با طراحی استراتژی‌های مناسب در یک سطح به موفقیت برسیم و بتوانیم قشر فعال و همراه را افزایش دهیم باید استراتژی‌های آماده‌ای برای ارتقاء سطح مبارزه داشته باشیم نه اینکه گمان کنیم با ماندن در این سطح و پایداری می‌توانیم به پیروزی برسیم. متاسفانه به مرور زمان کارگزاران دیکتاتور شیوه برخورد با روش‌های به کار رفته ما را خواهند آموخت و دستاوردهای به دست آمده نیز اثرشان کمرنگ خواهد شد. ارتقای به موقع سطح مبارزه و به کار گرفتن روش‌های نو کلید حفظ پیروزی هستند. در یادداشت های بعدی درباره نیروهای نظامی بیشتر سخن خواهیم گفت.

پی‌نوشت:
مجموعه یادداشت «چه باید کرد»؟ را «شهروند سبز» بر پایه آموزه‌های کتاب «از دیکتاتوری تا دموکراسی» تهیه کرده است. (عبارات داخل گیومه نقل‌ قول‌های مستقیم از متن کتاب هستند) شما نیز می‌توانید علاوه بر ارسال یادداشت‌های پراکنده، ستون ثابت خود را در «مجمع دیوانگان» تعریف و راه‌اندازی کنید.