۳/۱۹/۱۳۸۹

عجب آشفته بازاری است اینجا

«مگر نمی‌دانید در همان انتخابات (آخرین دور انتخابات خبرگان رهبری) وقتی مقام معظم رهبری حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات خبرگان را «متعیّن» می‌خوانند، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم نام‌نویسی خویش را مشروط به عدم دخالت نهادهای غیرمسئول در انتخابات می‌کنند و مقام معظم رهبری هم می‌فرمایند: «این شرایط را فراهم می‌کنم»؟!


هاشمی رفسنجانی دوباره به صدا درآمده است. این روزها خیلی ها به لبه پرتگاه امن نظام رسیده اند و در آخرین لحظات پیش از آنکه کاملا از این ورطه بیرون بیفتند دست به آخرین مستمسک خود زده اند: «افشاگری». نظامی که برای 30 سال بیش از هرچیز بر پایه روابط استوار بوده است طبیعی است که مجموعه ای از اسرار مگو را در سینه هر یک از چهره های شاخص خودش برجای گذاشته باشد. کروبی به قتل های زنجیره ای طعنه می زند و مرگ سید احمد خمینی. انصاری به جلسات سردار وحید در آستانه مراسم 14 خرداد اشاره می کند؛ اما هاشمی که بزرگتر است و طبیعتا بیشتر می داند اساسی تر می زند: ریشه انتخابات.


خامنه ای یک بار تضمین داده که انتخابات سالم باشد و هاشمی در تهران بیش از یک میلیون رای آورده است. انتخابات 76 هم که اگر دخالت قاطع هاشمی نبود تکلیفش مشخص بود: «آیا غیر از این است که اعتراف می‌کنید از همان سال به دنبال شکل‌دهی نطفه حرام تقلب انتخاباتی در رحم جامعه بودید؟!!! آیا حضور ۱۰۶ درصدی همه مردم یکی از استان‌های غربی کشور در همان انتخابات کافی نیست که به عنوان منادیان دروغین مردم‌سالاری دینی اسلامی خجالت بکشید؟!».


به نظر هاشمی سلامت انتخابات (حتی مجلس ششم) بدون تضمین قطعی خامنه ای بی معنی بوده است و معلوم نیست تکلیف انتخابات 20 ساله گذشته نظام چه می شود. هنوز حرف های زیادی مانده که برای انتشارشان باید منتظر بالا گرفتن دعواهای درون حاکمیت ماند.