۳/۱۱/۱۳۸۹

اشاره موسوی به اعدام های 67

پس از اعدام اخیر پنج تن به اتهام محاربه علیه نظام جمهوری اسلامی، رهبران جنبش سبز به شیوه دادرسی محاکم قضایی اعتراض کردند. در واکنش به این اعتراضات و در اقدامی غیرمنتظره دادستان تهران به اعدام زندانیان سیاسی در سال 67 اشاره کرد و مدعی شد مهندس موسوی «در سال 1367 در جريان احكام حكومتي حضرت امام در مورد منافقين بوده» و اظهار داشت که اگر قرار بر اعتراض باشد باید به آن اعدام ها هم اعتراض می شد. مهدی کروبی بلافاصله به این اظهارات دادستان تهران واکنش نشان داد و در نامه ای سرگشاده خطاب به موسوی اردبیلی از چنین اظهاراتی گلایه کرد. وی در نامه جنجالی خود به ادعای مسکوت مانده دیگری اشاره کرد مبنی بر احتمال بی اطلاعی آیت الله خمینی از جریان دقیق اعدام ها که اگر به اثبات برسد نشان می دهد نامه منتشر شده از جانب ایشان در سال 67 توسط گروهی از اطرافیانشان جعل شده است. پس از آن سعیده منتظری، فرزند حسین علی منتظری نیز نامه سرگشاده ای خطاب به مهندس موسوی نوشت و از وی گلایه کرد که چرا در زمان اعتراض منتظری به اعدام های 67 از وی حمایت نکرده است. حال میرحسین موسوی در جدیدترین گفت و گوی خود با سایت کلمه ضمن اشاره غیرمستقیم به نامه سعیده منتظری برای اولین بار به نوعی دلایل سکوت فعلی خود را در این ارتباط شرح می دهد.


«کلمه: شما به عنوان یک همراه جنبش سبز از علاقه و دلبستگی به امام و انقلاب در کنار تجربه کردن دوران امام و ضرورت حراست از این سرمایه معنوی سخن گفتید. آیا اینها باعث نشده اند که به این دوران نقدی نداشته باشید یا به عبارت بهتر آیا معتقد نیستید که به این دوران هم نقد وارد است؟

من این گونه سوالات را به ویژه بعد از صحبت دادستان تهران زیاد شنیده ام و اخیرا هم نامه ای خطاب به بنده در سایت ها منتشر شده که همین مضمون را دارد. یکی از اجزاء اعتقادات همه ما این است که تعداد معصومین ۱۴ نفر است و بقیه بندگان خدا جایز الخطا هستند و همیشه در معرض لغزش. مگر آنکه خدا آنها را حفظ کند. در مورد دوران مورد بحث هم همینطور است. ولی چه ضرورتی دارد که وقتی دو تیغه قیچی، یعنی متحجران داخلی و دشمنان بی نقاب خارجی آن دوران و تصویر حضرت امام را هدف قرار داده اند، من هم زبان به نقد بگشایم. مسلما به دلیل فضای زهرآگین موجود، کلام گفته نشده از دهان ربوده خواهد شد و درست شبیه چارچوب توطئه ای که به عنوان پاره کردن تصویر حضرت امام پیاده شد، مورد سوء استفاده داخلی و خارجی قرار خواهد گرفت. امروز دشمنان جنبش سبز دنبال طعمه و بهانه هستند تا پیوندی که همه ما را به هم وصل می کند از بین ببرند. در کشور ما میلیون ها نفر به امام علاقه دارند که من هم یکی از آنها هستم. به رسمیت شناخته شدن این علاقه و معنای رهایی بخش آن در شرایط کنونی سرمایه بزرگی است که ما حق نداریم در این زمینه اشتباه کنیم. باز هم تکرار می کنم که نباید انتظار دروغ از یک همراه داشت، هر چند آن همراه بسیار کوچک باشد».


حالا که بحث دارد بالا می گیرد من هم در این مورد بیشتر می نویسم.