۴/۲۰/۱۳۹۰

اسناد کودتا - داستان آرای بالای 100درصد چه بود؟

کامران دانشجوی «رییس ستاد انتخابات كشور» در تاریخ 31خردادماه 88 در برنامه «45دقیقه» تلویزیون حاضر شد تا پاسخ‌گوی برخی ابهامات در مورد شمارش آرا باشد. ایشان در بخشی از سخنان خود به ماجرای حوزه‌هایی پرداخت که شمار آرای دریافت شده در آن‌ها بیش از شمار واجدین شرایط برای رای دادن بود. به نوشته سایت تابناک، آقای دانشجو در این برنامه تلویزیونی شمار حوزه‌هایی را که بیش از 95-100درصد اخذ رای کرده بودند «40 شعبه» اعلام کرد و این درحالی بود که آخرین آمار که از سوی خود وزارت کشور انتشار یافته است، رقم 125 حوزه را نشان می‌دهد که بین 95 تا 140 درصد مشارکت داشته‌اند. (از تابناک بخوانید)


استدلال آقای دانشجو برای توجیه آرای بالای 100درصد، جمعیت سیال بود. به گفته ایشان: «برخی استان‌ها و شهرستان‌ها در فصل بهار و تابستان مسافرپذیر هستند و از همین روست كه برخی از شهرستان‌های استان مازندران كه معمولاً پنجشنبه و جمعه مسافرانی از دورترین نقاط كشور دارند، مشاركت بالای 100 درصد داشته باشند». اما به واقع در کدام استان‌ها آرا بیش از شمار واجدین بود؟


بنابر گزارش سایت تابناک، در استان مازندران (که آقای دانشجو استدلال خود را بر پایه مثالی از آن استوار کرده است) 10 حوزه رای‌گیری با مشارکت بالای 95 درصدی وجود داشته است. این تعداد در استان کرمان 9 حوزه رای‌گیری و در استان اردبیل تنها یک حوزه رای‌گیری بوده است. در نهایت استان یزد با داشتن پنج حوزه رأی‌گیری با آرای بالاتر از 100 درصد و وجود حوزه «تفت» با میزان مشارکت 141 درصد (تقریبا دو برابر واجدین شرایط)، رکوردار میزان آرای گرفته شده در بین حوزه‌های رأی‌گیری کل کشور به شمار می‌رود.


بر پایه استدلال جناب دانشجو باید پذیرفت در خرداد ماه، جاذبه گردشگری استان مازندران با کرمان برابر است. آب و هوای معتدل اردبیل تقریبا کسی را جذب نمی‌کند و استان یزد و به ویژه شهرستان «تفت» محبوب‌ترین اماکن گردشگری برای ایرانیان در آستانه تابستان به شمار می‌آیند!

پی‌نوشت:
این مجموعه یادداشت برپایه سند «دیده‌بان سبز انتخابات» معروف به «گزارش 300 صفحه‌ای» تهیه می‌شود. متن کامل این گزارش را می‌توانید از اینجا+ و یا اینجا+ دریافت کنید و برای پی‌گیری پیشنه این بحث به بخش «اسناد کودتا» مراجعه نماييد.