۱۲/۲۱/۱۳۸۹

چه کسی در راستای اهداف وزارت اطلاعات حرکت می‌کند؟

علی رضا نوری زاده به تازگی مدعی شده است سایت خبری کلمه توسط وزارت اطلاعات به روز می‌شود. (از اینجا ببینید) ادعای جالبی است که دوستان فعال در سایت کلمه باید نسبت به آن توضیح بدهند؛ با این حال این اظهارات جدید جناب نوری زاده به نظرم در ادامه سخنان هفته پیش ایشان بیان شده است. سخنانی که حتی ویرایش دوم منشور جنبش سبز را هم مشکوک خوانده بود. گویا آقای نوری زاده از پاپ هم کاتولیک‌تر تشریف دارند!

به باور من گروه معدودی در خارج از کشور مدت‌ها شکم خود را صابون زده بودند که در صورت کوتاه شدن دست موسوی و کروبی از رسانه‌ها، خود را به جای پدرخوانده‌های مجازی جنبش یتیم شده جا بزنند. طبیعی بود که تا زمان حضور شخص میرحسین موسوی، این دوستان نمی‌توانستند هیچ گونه ادعایی نسبت به جنبش داشته باشند. با این حال، به محض اینکه لحظه موعود فرا رسید و موسوی و کروبی به حصر نیروهای سرکوب درآمدند مشخص شد که دوراندیشی این رهبران پیشاپیش راه را بر هرگونه انحراف و سرقت جنبش بسته است.

من هیچ یک از اعضای شورای هماهنگی راه سبز را نمی‌شناسم، همانگونه که احتمالا کس دیگری هم بجز اعضای این شورا از وجود آنان مطلع نیست. پس در چنین مواردی نمی‌توانیم به شورا متوسل شویم. با این حال حساب کار ویرایش دوم منشور سبز برای من جداست. منشوری که نسخه اول آن را شخص میرحسین موسوی منتشر ساخت و تا مدت‌ها نسبت به آن پاسخ گو بود. تغییرات بسیار اندک و البته کاملا مفید و به جای ویرایش دوم نسبت به ویرایش نخست، هر ناظر آگاهی را مطمئن می‌سازد که این منشور دوم نیز با تایید مستقیم شخص موسوی تهیه و منتشر شده است. حال اینکه آقای نوری زاد، به ناگاه کارشناس موسوی شناسی شده‌اند و تشخیص داده‌اند که این منشور «مشکوک» است به نظرم حکایتش همان نقشه بر آب شدن رویاهای ایشان و دوستانشان است. ‌ای کاش می‌شد از ایشان پرسید که کدام بند این ویرایش نسبت به منشور قبلی تغییری مشکوک داده که کلیت آن را زیر سوال ببرد؟

از نگاه من، تکلیف کسی که اساس منشور جنبش سبز را زیر سوال می‌برد کاملا مشخص است. هرچه می‌خواهد می‌تواند بگوید، اما نسبت او با جنبش سبز به مانند نسبت کسی است که میرحسین را عامل نفوذی وزارت اطلاعات بداند. حالا هم که چنین شخصی می‌خواهد یک گام به پیش بگذارد و رسانه‌های سبز را هم زیر سوال ببرد، باز هم تکلیف روشن است. هر شخص آگاهی می‌تواند به سادگی قضاوت کند سخنان و ادعاهای چه کسی در راستای اهداف وزارت اطلاعات عمل می‌کند.